Oblast:

Moravský kras – severní část

Jeskyně:

Odvodňovací štola - stovka

Lokalita:

Stovka

Kontakt:

ZO 6-09 Labyrint, Radoslav Husák

Aktualizace:

19.3.2003

 

Základní údaje: Max. hloubka: 48 m
Celková délka prozkoumaných prostor pod vodou: cca 550 m
Teplota vody: 6 – 9 °C
Obvyklá viditelnost: 1 – 7 m

Přístup:

Odvodňovacím tunelem proti proudu Punkvy, na 100 metru odbočka doprava uměle rozšířenou chodbou. Po cca 200m vstup do vody. K Odvodňovací štole je možné dojet autem (povolení k vjezdu u ZO 6-09 Labyrint).

Historie průzkumů:

Jeskyně byla objevena při ražení odvodňovací štoly. Je vývěrem spojených vod od Ostrova, Vilémovic a Harbešské plošiny. Byla zkoumána K. Absolonem a dalšími badateli. Nikomu se však nepodařilo překonat přítokové sifony těchto prostor. V šedesátých letech se tato lokalita stala předmětem průzkumných prací a došlo k objevu dalších prostor. Ve spolupráci s potápěči průzkumy dále pokračovaly a byla proražena štola nad vodní hladinou do prostor za Plškovým sifonem (1969) Do dnešního dne se podařilo proniknout 660m od vstupu do Stovky z toho 550 pod vodou.

Stav vodících šňůr:

V roce 2002 byla provedena revize vodících šňůr a v současnosti vede až na konec jedna spojitá vodící šňůra bez odboček.

Kontaktní osoby:

Vhodná výstroj:

2x12 TMX 20/35, stage s EAN 50

Popis lokality:

Vstup do vody na konci štoly, nízká, dostatečně široká chodba, na dně bahno. Po 70 m úžina, nutno odepnout stage, prostrčit ji před sebou, položit se co nejvíc do bahna a jde to snadno. Druhý jde ale do nulové viditelnosti. Chodba pokračuje v přibližně stejném profilu, hloubkách 0 – 9 m až na 300. metr, kde je malá volná hladina. Po dalších 100 m chodba postupně klesá do hloubky 20 m, kde začíná komín, který padá do 47 m. Odtud jde znovu nahoru do 27 m a za snadnou úžinou se otevírá prostorná chodba která klesá dolů. Na 550. m od vstupu do vody je hloubka 40 m, chodba pokračuje a dál klesá. Návrat bezproblémový, pokud se plave trošku opatrně, tak v dobré viditelnosti. Je potřeba nezkrátit dekompresi i když vzdálenost 400 m od vstupu k tomu svádí. Úžina bývá už většinou odkalená.

Přílohy:

Mapa lokality