Oblast:

Moravský kras – severní část

Jeskyně:

Punkevní jeskyně - vodní plavba

Lokalita:

Čtyřicítka

Kontakt:

ZO 6-09 Labyrint, Radoslav Husák

Aktualizace:

19.3.2003

 

Základní údaje: Max. hloubka: 45 m
Celková délka prozkoumaných prostor pod vodou: 250 m
Teplota vody: 6 – 9 °C
Obvyklá viditelnost: 1 – 7 m

Přístup:

Lokalita je přímo na vodní plavbě v Punkevních jeskyních. Pro přístup na ni je nezbytné použít loď po domluvě se Správou jeskyní MK.

Historie průzkumů:

5. února 1933 při čerpacích pokusech kdy byla hladina punkvy snížena o 24m tudy prošel K. Absolon vyčerpanými chodbami údajně až těsně pod Dolní jezírko. Dnes můžeme konstatovat, že jeho informace nebyly úplně přesné, protože hloubky chodeb v Dolním jezírku a na Čtyřicítce jsou mnohem hlubší, než o kolik byla snížena hladina. Nebo šel K. Absolon jinou cestou, o které zatím nevíme.

Stav vodících šňůr:

?

Kontaktní osoby:

Popis lokality:

Vstup přímo z vodní plavby, ze začátku 2 paralelní chodby, jedna v hloubce 5 m druhá v 18 m. Po 70 m chodba spadá až do hloubky 30 m a zároveň se snižuje až na 1 m. Z snížením chodba mírně stoupá a zvětšuje se do velkého dómu. Na 150. m v hloubce 26 m ústí chodba, která má zcela jiný charakter než úvodní části. Šířka nepřesahuje 2 m, výška 1-2 m, dno je pokryto hrubými kameny s jen slabou vrstvou sedimentů. Na 180. m je úžina, za ní chodba klesá na 215. m do hloubky 45 m a rozšiřuje se a snižuje do neprůlezného profilu.

Přílohy:

Mapa lokality